Diagnostyczne domowe testy wykrywające infekcje, bakterie i inne jednostki chorobowe.


Domowe testy diagnostyczne kiedy warto je stosować?

Domowe testy diagnostyczne pojawiły się jakiś czas temu na polskim rynku i zyskują bardzo dużą popularność. Wiele osób zastanawia się do czego używa się tego typu, testów czy są wiarygodne i bezpieczne. Dlatego postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości. Test domowe powstały z myślą o całym społeczeństwie aby zapewnić każdemu szybki dostęp do niektórych badań bez konieczności udawania się do jednostek diagnostycznych. W dzisiejszych czasach każdy za czymś goni, większość z nas nie ma czasu stać w długich kolejkach aby wykonać badanie, które w własnym domowym zaciszu zrobimy w ciągu kilku minut. A czas jaki poświęcimy to jedynie zamówienie testu w internetowym sklepie i na przygotowanie oraz oczekiwanie na wynik. Dodatkowo testy domowe zapewniają większą dyskrecję.

Obecnie możemy spotkać się z różnymi rodzajami testów do domowej diagnostyki. Wyróżnić możemy testy przeznaczone na wykrycie infekcji intymnych u dzieci i dorosłych. Test na jedną z niebezpieczniejszych bakterii jaką jest H. Bacter Pyroli, testy na cholesterol, prostatę, menopauzę, na obecność krwi w kale. Nowością są także testy diagnostyczne umożliwiające wykrycie psychoaktywnych substancji. Kto powinien korzystać z testów? Z testów może korzystać każdy w zależności co chcemy zbadać, czy coś nam dolega lub też wykonać go profilaktycznie.

Na przykład testy na infekcje układu moczowego dedykowane są dla dzieci i osób dorosłych. Warto je wykonywać dzieciom co jakiś czas a zwłaszcza przy podejrzeniach infekcji lub kiedy dziecko skarży się na ból, świąd w okolicy intymnej. Testy na infekcje intymne przeznaczone są głównie dla Pań, co ważne niektóre rodzaje testów można używać w ciąży. Testy na cholesterol dedykowane dla płci męskiej i żeńskiej już po 35 roku życia każdy z nas powinien wykonać taki test profilaktycznie, wcześniej kiedy w rodzinie wystąpiły choroby związane z podwyższonym cholesterolem.

Test na menopauzę

Dla Panów dedykowane są testy na prostatę, które pozwalają wykryć nieprawidłowości z jej przerostem. Warto wspomnieć tutaj o dużej zachorowalności na raka prostaty, który wykryty we wczesnym stadium pozwala bardzo często na całkowite wyleczenie, niestety w stadium zaawansowanym przyczynia się do zgonów. A prosty test może przeciwdziałać ilości zgonów, dlatego testy na prostatę warto wykonywać już po 35 roku życia. Panie w okresie przekwitania także powinny skorzystać z testu aby potwierdzić lub wykluczyć u siebie menopauzę. Rodzice czy opiekunowie w przypadku podejrzenia, o zażywanie psychoaktywnych substancji powinni wykonać badanie dziecku stosując testy narkotykowe.   

Jaki materiał potrzebny do badania?

Testy w zależności od przeznaczenia możemy wykonać z:

  • śliny
  • moczu
  • kału krwi
  • wydzieliny pochwowej

 Czy testy diagnostyczne są bezpieczne?

Tak testy diagnostyczne są bezpieczne i mają bardzo dużą wiarygodność, pod warunkiem, że wykonamy je zgodnie z zaleceniami producenta, wykonując badanie krok po kroku. W każdym przypadku przed przystąpieniem do badania należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją zastosowania.

Rodzaje domowych testów diagnostycznych 

Na rynku jak już wspomniano można spotkać bardzo różnorodne testy diagnostyczne, które pozwalają wykryć niektóre choroby, infekcje czy nawet substancje psychoaktywne. My postaramy się wymienić kilka najpopularniejszych z nich.

Test diagnostyczne dla dzieci i osób dorosłych na infekcje układu moczowego oraz test na ogólne badanie moczu

Są to testy przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych na infekcje układu moczowego również istnieją testy na ogólne badanie moczu jak np. test na ogólne badanie moczu URS 10. Jest to test do wykonania z moczu, który pozwoli wykryć nam 10 parametrów tj. glukoza, bilirubina, ciała ketonowe, ciężar właściwy, krew, pH, białko, urobilinogen, azotyny, leukocyty. Ten rodzaj testu powinien wykonać każdy profilaktycznie przynajmniej raz w roku, częściej osoby mające problemy z nerkami, wątrobą, kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Z kolei test na infekcje dróg moczowych wykrywa czy w naszym moczu pojawiają się leukocyty i azotyny związki, które powodują zakażenia układu moczowego. Prawidłowy mocz nie zawiera azotynów a leukocyty widziane w znikomej ilości uważa się za prawidłowe. W przypadku wykonania testu z wynikiem świadczącym o zakażeniu należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Do wykonania badania powinny skłonić nas swędzenie, pieczenie, ból w okolicach intymnych podobnie jeżeli takie objawy zaobserwujemy u dziecka należy wykonać badanie.

Test na infekcje dróg moczowych

Testy na infekcje intymne dla Pań

Kobiety bardzo często zapadają na infekcje intymne jest to również związane z specyficznym układem moczowym kobiety. Niektóre infekcje mają lekką postać i przechodzą bardzo szybko jednak istnieją infekcje bardziej uporczywe, które uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie, a co ważne nieleczone mogą prowadzić do różnego rodzaju choroby czy nawet niepłodność. Dlatego kiedy tylko zauważymy, że coś nas boli, swędzi, piecze, pojawiają się upławy najszybszym sposobem na potwierdzenie infekcji będzie wykonanie testu. Test na infekcje intymne pozwoli określić poziom pH naszej pochwy, w przypadku kiedy wynik wskaże znaczne podwyższenie oznacza to najczęściej rozwój infekcji, dlatego w celu podjęcia odpowiedniego leczenia powinniśmy umówić się na wizytę do specjalisty. Ten rodzaj testu mogą również wykonywać kobiety w ciąży, które są jeszcze bardziej podatne na infekcje, a jak wiadomo każdy taki stan może być niebezpieczny dla dziecka, więc najlepiej wykonywać test co jakiś czas profilaktycznie.

Testy na owulację

Ten rodzaj testów skierowany jest dla kobiet, które chcą sprawdzić swój cykl owulacyjny. Testy tego typu pozwalają na badanie hormonu PIK LH – nagły skok stężenia hormonu luteinizującego w moczu kobiety (minimum 30 mIU/ml), który pozwala wyznaczyć najbardziej sprzyjający czas na poczęcie dziecka. Testy tego typu wykonuje się bardzo szybko z próbki moczu. Test owulacyjny może służyć również jako metoda antykoncepcji naturalnej, do wyznaczania dni płodnych jednak w takim przypadku należy zawsze brać pod uwagę różne czynniki zdrowotne, które mogą wpłynąć na uzyskany wynik.

Testy ciążowe rodzaje:

Domowe testy ciążowe nie są nowością na rynku istnieją od dawana. Jednak cały czas pojawiają się ich ulepszone wersje. Niegdyś większość testów kobieta mogła wykonać dopiero po upływie od 10 do 12 dni w tej chwili istnieją wiarygodne testy, które można wykonać już po 6 dniach od zapłodnienia jak np. test Heltest – test płytkowy. Dzięki temu większość kobiet przeżywa stres o połowę krócej niż kiedyś. Testy ciążowe pozwalają potwierdzić lub wykluczyć ciążę w bardzo szybkim czasie. A badanie można wykonać wszędzie z próbki moczu. Możemy wyróżnić testy ciążowe strumieniowe, płytkowe, paskowe.

Tani płytkowy test ciążowy

Testy dla kobiet na menopauzę

Menopauza jak wiadomo dotyka kobiet w starszym wieku zdarzają się jednak przypadki, kiedy może pojawić się u bardzo młodych kobiet jednak jest to rzadkość. Jest to okres związany z tzw. przekwitaniem, który zamyka u kobiet pewien etap życia a mianowicie niemożliwości poczęcia dziecka. Mimo, że jest to proces naturalny, z którym powinna oswoić się każda kobieta to bardzo często budzi wiele emocji, towarzyszyć kobiecie mogą przy tym różne zmienne nastroje. Pierwsze objawy menopauzy mogą zwiastować nieregularne miesiączki występujące krótsze bądź dłuższe, mniej lub bardziej obfite. Charakterystyczne w tym czasie mogą być uderzenia gorąca, nadpotliwość, zaczerwienienie skóry itp. Warto wtedy sięgnąć po domowy test na menopauzę, który potwierdzi lub wykluczy ten okres.

Dla panów test na prostatę

Prostata to gruczoł krokowy, który posiada każdy mężczyzna, niestety bardzo często zwłaszcza u mężczyzn w średnim wieku może powodować problemy zdrowotne. Bardzo wielu mężczyzn ma objawy chorej prostaty jednak wstydzi się do tego przyznać, niekiedy wizyta u urologa budzi bardzo duże zażenowanie i strach. Co jest oczywiście nieuzasadnione, ponieważ jest to lekarz jak każdy inny a schorzenia prostaty należy traktować jak każdą inną chorobę. Niestety tak wygląda to tylko w praktyce w rzeczywistości bywa inaczej. Dlatego dla mężczyzn, którzy mają podejrzenia u siebie chorób prostaty i nie chcą udać się do specjalisty bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie domowego testu na prostatę. W przypadku wykrycia nieprawidłowości wizyta u lekarza jest niezbędna.

Kiedy wykonać test?

W przypadku takich objawów jak:

  • kiedy w rodzinie występowały nowotwory prostaty i inne choroby
  • wstawanie w nocy 2-3 aby oddać mocz, poczucie nagłej potrzeby oddania moczu – po czym wydalane jest tylko kilka kropel
  • wyciek moczu z cewki moczowej wymagający zmiany bielizny
  • To niektóre z objawów, które powinny skłonić nas do wykonania testu i wizyty u urologa
Test na prostatę dla mężczyzn

Testy na cholesterol dla kobiet i mężczyzna

Podwyższony cholesterol mogą mieć bez względu na płeć kobiety jak i również mężczyźni. Tutaj wpływ może mieć wiele czynników jak np. uwarunkowania genetyczne, zła dieta, wiek, nadwaga, brak aktywności fizycznej, niektóre współistniejące choroby. Niestety nieleczony podwyższony cholesterol może mieć bardzo przykre konsekwencje dla naszego zdrowia. Głównie rozwijająca się miażdżyca naczyń, prowadząca do choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i udaru mózgu. U mężczyzn może powodować zaburzenia erekcji i płodności. Dlatego tak ważna jest kontrola cholesterolu w przypadku osób, u których problemy z cholesterolem mają podłoże genetyczne badanie powinno wykonywać się już po 20 roku życia, w innych przypadkach najlepiej wykonywać badanie już po 35 roku życia regularnie. Takie badanie możemy zrobić samodzielnie z testów diagnostycznych w warunkach domowych. Wystarczy do tego niewielka próbka krwi, którą pozyskamy z palca za pomocą specjalistycznego aplikatora znajdującego się w opakowaniu wraz z testem.

Test na cholesterol z krwi

Test na bakterię H. Pyroli

Jest to jedna z niebezpieczniejszych bakterii bytująca w naszym organizmie, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Dopiero w fazie zaawansowanej potrafi dać o sobie znać, niestety jej obecność może wyrządzić bardzo duże szkody jak np. wrzody żołądka, zapalenie żołądka niekiedy nowotwory. Dlatego ważne jest szybkie jej wykrycie i podjęcie odpowiedniej interwencji lekarskie. Objawy jakie powinny skłonić nas do wykonania testu to najczęściej silne bóle brzucha, wzdęcia uczucia pełności, zgaga, mdłości, które towarzyszą nam niemalże codziennie. Dlatego jeżeli cierpimy na wyżej wymienione objawy warto wykonać test i udać się do specjalisty. Testy na ten rodzaj bakterii można wykonać z kału lub krwi w zależności od tego jaki rodzaj zakupimy. Test zaleca się profilaktycznie wykonywać osobom po 35 roku życia.

Test na obecność substancji psychoaktywnych

Są to testy pozwalające wykryć obecność psychoaktywnych substancji. Najczęściej ten rodzaj testów można wykonać z moczu, krwi, lub śliny. Są to testy dedykowane głównie dla rodziców, opiekunów mających pod opieką dzieci w różnym wieku. Testy  narkotykowe również przeznaczone są dla osób dorosłych, które chcą sprawdzić czy ktoś z ich bliskich zażywa substancje psychoaktywne, lub też sam stosuje i może sprawdzić czy utrzymują się w jego organizmie. Testy mają na celu pewnego rodzaju profilaktykę aby zapobiegać uzależnieniom wśród, dzieci i młodzieży. Pomimo, że narkotyki są zabronione w naszym kraju z roku na rok przybywa osób uzależnionych najczęściej wśród nastolatków. Test w szybki i bezinwazyjny sposób pozwoli wykryć nam niektóre z substancji psychoaktywnych jak np. amfetamina, heroina, kokaina, morfina, marihuana i haszysz. W zależności od tego jaki rodzaj testu zakupimy, niektóre wykrywają tylko np. THC, czy amfetaminę inne o wiele więcej narkotyków jak np. Multi Test narkotykowy z moczu.

Test narkotykowy na wykrycie amfetaminy

Powyższy wpis ma na celu poinformować Państwa o możliwości szybkiego wykonania testów diagnostycznych w domu w niektórych przypadkach należy jednak pamiętać, aby w przypadku jakichkolwiek objawów czy nieprawidłowości udać się do lekarza specjalisty. W celu podjęcia odpowiedniego leczenia.